Klimatyzacja

Klimatyzacja – konserwacja i serwis

Dzięki regularnemu serwisowaniu klimatyzacji można zaoszczędzić na kosztownych naprawach całego układu. Dbałość o dobry stan filtra kabinowego i jego regularna wymiana ma również pozytywny wpływ na zdrowie osób podróżujących samochodem. Stan filtra ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci z chorobami układu oddechowego np. astma. Sprawna klimatyzacja pozwala na komfortowe podróżowanie.

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Przegląd klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata. Filtr kabinowy należy wymieniać w zależności od warunków użytkowania samochodu nie rzadziej jednak niż raz w roku, zaleca się jednak częstsze wymiany filtra przeciwpyłkowego. Klimatyzacja w nowych samochodach nie wymaga wiele uwagi właściciela samochodu. Standardowy przegląd to jedynie wymiana filtra i uzupełnienie czynnika chłodzącego.

Dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie.

Po zakupie używanego samochodu należy przeprowadzić dezynfekcję klimatyzacji, tzw. odgrzybianie klimatyzacji . Najpopularniejszy sposób na odgrzybianie klimatyzacji jest ozonowanie. Ozon dezynfekuje nie tylko układ klimatyzacji ale także wnętrze samochodu usuwając również nieprzyjemne zapachy np. z tapicerki. Ozonowanie klimatyzacji może przeprowadzić serwis klimatyzacji. Na rynku dostępne są również preparaty pozwalające na samodzielne ozonowanie klimatyzacji (dezynfekcja klimatyzacji). Inną zalecaną metodą jest dezynfekcja chemiczna. Tą metodę odgrzybiania klimatyzacji stosują serwisy klimatyzacji i jest ona trochę bardziej skomplikowana. Wykorzystuje się w niej aseptyczny środek dezynfekujący o szerokim spektrum działania na pleśnie i grzyby. W przypadku ekstremalnie zaniedbanych układów klimatyzacji może okazać się niezbędny demontaż niektórych elementów wnętrza samochodu w celu uzyskania dostępu do przewodów wentylacji. Ten sposób odgrzybiania klimatyzacji może być bardziej skuteczny niż ozonowanie.
Dezynfekcję klimatyzacji w samochodzie dobrze jest przeprowadzić raz do roku.

Problem z klimatyzacją

W przypadku stwierdzenia problemów z działaniem klimatyzacji nie wystarczy profilaktycznie uzupełnić czynnik chłodzący. Podstawowym działaniem powinno być sprawdzenie szczelności klimatyzacji oraz przegląd poszczególnych elementów układu klimatyzacji.

Sprężarka klimatyzacji

Uszkodzona sprężarka klimatyzacji samochodu może być jedną z wielu przyczyn złego działania układu. Naprawa sprężarki może okazać się jednym z większych wydatków w przypadku awarii klimatyzacji. Jeśli sprężarka klimatyzacji jest uszkodzona, również napełniona instalacja nie będzie chłodziła wnętrza samochodu. Należy jednak pamiętać, że ostateczna ocena stanu klimatyzacji w samochodzie powinna zostać przeprowadzona przez serwis klimatyzacji.

Polub nas

Facebook
Google+
https://www.moto-mechanika.pl/klimatyzacja">
Twitter